Kao što naslov kaže, treći dan nokaut faze na Svetskom prvenstvu ostaće upamćen po neočekivanim kiksevima gorostasa svetskog fudbala Alžira i Nigerije. Autsajderi Nemci i Francuzi su se provukli, i u četvrtfinalu će odmeriti snage. Srbija sa druge strane i dalje navija protiv Švajcarske, čeka Šešelja i uživa u umilnim zvucima muzike Ipčeta Ahmedovskog.

Dakle, popodnevni termin je bio rezervisan za afrički derbi dana. Nigerija protiv sjedinjenih afričkih nacija, koje igraju pod zastavom Francuske. Odličan i atraktivan duel sa izuzetno izjednačenom igrom u prvih 45 minuta. Super-orlovi su kvalitetnom postavkom igre zbunili svoje daleke rođake u dresu trikolora i nametnuli svoj ritam. Imali su i nekoliko prilika da postignu pogodak ali su u izglednim situacijama ispred gola Lorisa više ličili na grupu uzbekistanskih farmera nego na profesionalne fudbalere. Francuzi su zaigrali znatno bolje u drugom poluvremenu, preuzeli inicijativu i kaznili Nigerijce za sve one silne promašaje. Mada su im se prvo odužili po tom pitanju i rešili da izjednače rezultat u katastrašnim promašajima pa su redom promašivali šanse u maniru rasnog centarfora Jedistva sa Uba. Onda su, pred sam kraj utakmice, preko Pogbe došli do izjednačenja, a autogolom Joba postavili konačan rezultat. Očigledno je da se mlađani 34-godišnji Jobo zbunio i zabio u pogrešnu mrežu ( mada ko bi mu zamerio ). Konačnih 2-0, može se reći zaslužena pobeda i plasman u četvrtfinala gde će se u reprizi bitke kod Dankerka sukobiti sa Nemcima.

Pogba postigao prvi pogodak za Francuze

Drugi meč dana je bio sudar Alžiraca i Nemaca ( klasični Nemci plus gastarbajteri ) u Porto Alegreu. Pustinjske lisice su pod komandom iskusnog Vahida Halihodžića odigrale sjajno prvo poluvreme, gde nesretni Panceri skoro da nisu prešli centar do 40.minuta. Sjajna igra simpatičnih i borbenih Alžiraca je mogla rezultirati sa bar 3,4 komada u mreži Nojera, samo da napadači ovog tima nisu u izglednim situacijama reagovali kao paraplegičari. Gorepomenuti Nojer je bio pod tolikim pritiskom da je veći deo prvog poluvremena proveo špartajući po svojoj polovini terena kao treći štoper. Nemci su se, sa druge strane, oslanjali na dalekometnu paljbu i šuteve sa preko nekoliko desetina metara, koje bi odbranio i golman iz sedme lige Bruneja, a kamoli golmanski velemajstor Alžira, Mbolhi. Drugo poluvreme-druga priča. Znatno agilniji Panceri, i Alžirci koji su u drugom poluvremenu delovali kao da im se išlo na burek a neko ih je motkom naterao da igraju. Nemci su napadali u talasima, krenuli napred kao Hanibal na Rim, međutim sjajan je bio Mbolhi. Otišlo se u produžetke a tamo su se Panceri poigravali sa umornim Alžircima. Golovi Širlea i Ozila bili su dovoljni za trijumf, dok je počasni, a bogami i po prikazanom zasluženi, gol za Alžir postigao Đabu. Švabe idu na Francuze u derbiju izmešanih nacija dok će Alžirci pravac kući , da stignu na vreme za meč Belgija-SAD.